top of page
  • tcosan

1 Kg Tahin Satın Al

1 kg tahin satın al başlığında tahinin içeriğini, nasıl yapıldığını ve nerelerde kullanıldığını inceleyeceğiz.

Tahin günümüzde gerek kahvaltılarda gerekse tatlılarda hatta yemeklerde bile kullanılmaktadır. Hammaddesi susam olan bu yiyeceğin faydaları da bu yazıda söz konusudur.

Tahin Nedir?

Türk mutfağının çoğunlukla kış aylarında kahvaltıların çok sevilen lezzetlerinden biri olan tahin, susam bitkisinin ezilerek bazı işlemlerden geçirilmesi ile üretimi sağlanan tahin hammaddesi olan susanların koyu renkli ve hafif akıcı bir kıvama gelmesi ile üretilen bir yiyecektir.

Yaş fark etmeksizin her yaştan insanın çok sevdiği tahin, bir miktar pekmez ile birleştiğinde daha çok lezzetli bir hale gelmektedir. 1 kg tahin satın al ve pekmez ile karıştırıp kahvaltılarınıza ayrı bir lezzet katabilirsiniz. Tahin sadece mağazalarda değil internette de satılabilmektedir. Bu noktada bazı firmalar internet üzerinde 1 kg tahin satın al ve bal kazan gibi kampanyalar düzenlemektedir.

Tahin Nasıl Yapılır?

1 kg tahin satın al başlığımızda aldığımız bu tahinin soframıza nasıl geldiğini incelemek de gerekmektedir.

Tahin çok kaliteli susam tohumlarının toplanarak eleme işlemlerinden geçirilmesiyle kabuklarından çıkarılmasının ardından elde edilen susam tohumlarını güzelce yıkanarak belirli bir süre kavrulması ile yapılmaktadır bu kavurduğunuz susanlar yine belirli bir süre bekletilerek soğumaya ve dinlenmeye bırakılır. Bu işlemi yaptıktan sonra kavurduğunuz susanlar büyük bir özenle ezilerek tahin halini almaktadır.

Tahin yaparken ilk yapılan şey susamları tuzağını tuzunda beklemektir. Tuz ile bileşime geçen bu susamların belirli bir süre sonra kabukları ayrılır ve bu kabuklar zemine çöker böylece susanların iç kısmı hazırladığımız havuzun üzerinde toplanır. Bu işlemin tamamlanabilmesi için yaklaşık 12 saat beklemek gerekir.

Beklediğimiz süre tamamlandıktan sonra havuzun üzerinde birikmiş olan susamın iç kısımları toplanır ve kurutulur. Kurutma işlemini yaptıktan sonra bu tanecikler iyice ezilerek sıvı forma getirilir ancak bu sıvı form su gibi olmamaktadır, daha çok reçel gibi bir kıvamı olur ve bu kıvama tahin adı verilir.

Peki tahinin hammaddesi susam nasıl yetişir; susam bitkisi yıllık 1 bitkidir içerisinde çok fazla yağın bulunmasının yanı sıra %25 oranında protein ve 1 sürü faydalı vitaminler bulunmaktadır susamın yetiştirilmesi için ise yapılması gereken basamakları şu şekildedir; susam bitkisi ılıman ve tropik bölgelerde yetiştirilmeye uygun 1 bitkidir çünkü susam bitkisi aşırı sıcağı sevmektedir.

Gelişme süresi genelde 90 ile 120 gün arasında değişkenlik gösteren susam yetiştiği bu süreç içerisinde minimum 20 derece sıcaklık gerektirmektedir. Öte yandan susamların çimlenme dönemlerinde ihtiyaçları olan toprak sıcaklıkları 15 ile 20 derece arasında değişkenlik gösterebilir.

Toprak konusunda çok da seçici olmayan susam bitkisinin en fazla verimli olduğu toprak türü ise alüvyal topraklar olmaktadır. Susam bitkisinin çimlenme gücü çok fazla olmasına rağmen çıkış güçleri genelde zayıf olmaktadır bu yüzdende ekim yapılacak toprağın düzenle ve çok iyi bir şekilde hazır olması gerekmektedir.

1 Kg Tahin Ne Kadardır?

1 kg tahin satın al başladığımızı incelediğimizde göre, 1 kg tarihinin satın almanın bedeli nedir konusunu da incelememiz gerekmektedir.

Tahin fiyatları ucuz sayılmamakla birlikte markaya göre değişkenlik göstermektedir. Kaliteli ve sık tercih edilen markaların 1 kg tahin fiyatları 50-70 lira arasında değişmektedir. Daha az tercih edilen markalarda ise toplu alımlarda fiyatlar düşmektedir.

Tahin Nerelerde Kullanılır?

Tahin kültürümüzde genellikle sabah kahvaltılarında, keklerde, böreklerde, çöreklerde, mezelerde, salatalarda ve bazı yemeklerin soslarında kullanılır. Herkesçe bilinen tahinin insan vücuduna olumlu etkileri ile dikkat çeken bir besindir. Bunların yanı sıra tahinden yapılan ve geleneklerimiz olan Türk tatlıları içinde de önemli bir yere sahip olan tahin helvası da tahin kadar lezzetli ve enerji deposu olarak çok sık tüketilen tahin ürünlerinden biridir.

1 kg tahin satın al ve aldığın tahinle yapabileceğin lezzetli tatlıları araştır. Birkaç tatlı incelemesi yapmaktan zarar gelmemektedir. İlk olarak çok bilinen ve çok da sevilen tahinli çörek; maya kullanılarak yapılan tahinli çörek genelde sabah kahvaltılarında ve çay saatlerinde tüketilir. Bir diğer çay saati atıştırmalığı ise tahinli kek; susamları etrafı süslenen bu kek tahinli araması ile çok yumuşak bir çay yanı ürünü olmuştur. Ve tabi ki unutulmaması gereken bir lezzet olan tahinli pideyi de listemize ekliyoruz, kolay ve pratik olan bu sitenin yapımında çörek de olduğu gibi maya kullanılır ve yine çay saati ürünü olarak tüketebilirsiniz.

Evde Tahin Nasıl Yapılır?

1 kg tahin satın al başlığı altında satın almadan da tahin yapabilmenin de mümkün olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Bu yüzden en basit ve masrafsız şekilde evde nasıl tahin yapılır onu da inceleyelim. Tahin yapmanın en temel malzemesi susam bu nedenle aslında ihtiyacımız olan en temel malzeme de susamdır. Bunun yanında tarihimizin güzel olması için susam tohumlarını kavurmanız gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır oda susam tohumlarının çok fazla kalmamasıdır. Mümkünse daha az kavurmaya çalışmak gerekmektedir. Ama bunu yaparken de çok az kavurmaya da dikkat etmeniz gerekmekte yani susamları tam orta derecede kavurmanız gerekiyor. Bu şekilde tahin yapmak için ilk adımı atmış olursunuz.

Öncelikle fırınınızı yüksek derecede ısıtmanız gerekmektedir. Bu sırada da siz tohumları yağlı kâğıdın üstüne serip fırına yerleştirebilirsiniz. Yaklaşık 5-6 dakika kadar fırında olması yeterli olacaktır. Ardından susamları çıkarıp iyice karıştırıp tekrar fırına atmanız gerekmektedir.

Susamın yavaş yavaş kavurma kokusu almaya başlayacaksınız. Susamların renklerinin kahverengiye döndüğünü gördüğünüz anda işiniz bitmiş demektir ve fırından çıkartabilirsiniz. Susamları blendıra atın ve yaklaşık bir dakika kadar öğütün. Tohumları öptükten sonra üzerine zeytinyağı ilave edin ve öğütmeye bir dakika daha devam edin. Susamlarınız macun kıvamına gelene kadar bu işlemi tekrarlayın. Ve sonunda dilerseniz tuz da ekleyebilirsiniz. Ardından bir kavanoza koyun ve tüketmeye hazır hale getirin. Evde tahin yapımı gördüğünüz gibi bu kadar kolay.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İnternetten Tahin Satın Al

İnternetten tahin satın al başlığında internet üzerinden adlığımız tahinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını gibi konuları incelemek gerekmektedir. En kısa özet ile tahin besinini inceleyeceğiz. Tahin ha

Tahin Satın Al

Tahin satın al başlığımızda tahini nerelerden satın alabilirsiniz sorusu üzerinde durmak önemlidir. Tahini günümüz marketlerinden ve internet sitelerinden kolayca ve satın alabilirsiniz. Ayrıca tahini

Ezine Peynir Fiyatları

Ezine peynir fiyatları pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu fiyatlar üretildikleri alanlara göre değişiklik göstermektedir. Diğer peynirlere kıyasla ücretleri daha y

Comments


bottom of page