top of page
  • tcosan

Ezine Peyniri

Ezine peyniri adını Ezine İlçesi’nden almış yöresel peynirlerden birisi olmaktadır. Bu peynir, lezzeti ile ülkemize özgü lezzetlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Peynirin en önemli farkı ise sadece Kaz Dağları’nın belirli yörelerinde doğal kaynaklar ile beslenen hayvanlardan elde edilen süt ile yapılması olmaktadır. Lezzeti ve kalitesi ile dikkatleri üzerine çeken Ezine peyniri, pek çok kişi tarafından sevilmektedir. Gerçek ve orijinal lezzetler arasında yer almaktadır.

Ezine peyniri fiyat bakımından diğer peynirlere kıyasla bir miktar daha yüksek bulunmaktadır. Özellikle de ülkenin sadece belirli bölgelerinde üretilmesi bu duruma sebep olmaktadır. Lezzeti ile tadına doyum olmayan peynirler arasında yer almaktadır. Bu nedenle de fiyatı biraz daha yüksek bile olsa pek çok kişinin vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır. Ancak çeşitleri ve markalarına göre fiyatlarda değişiklik meydana gelmektedir. Belirtilen sebeplerden dolayı da pek çok insan gerçek Ezine peyniri aramaktadır.

Özellikle de kahvaltı sofralarına lezzet katan Ezine peyniri beyaz peynirin kullanıldığı her alanda yer alabilmektedir. Daha çok sade şekilde tüketilmektedir. Ancak omlet, meze ve hamur işleri gibi ürünlerin içerisinde de sıklıkla yer almaktadır. Aynı zamanda salata gibi yiyeceklerin içerisinde de eklenmektedir. Yine sade şekilde daha çok yaz aylarında karpuz ve kavun eşliğinde tüketilmektedir. Hamur işlerine eklendiği zaman eriyen kıvamı, lezzetlerin daha yoğun olmasını sağlamaktadır. Yine maydanoz ve dereotu gibi yeşilliklerle birlikte daha lezzetli hale getirilmektedir.

Ezine peyniri yapısı gereği ısıtıldığı zaman eriyen bir peynir olarak karşımıza çıkmaktadır. Eriyen bir peynir olduğu için Hellim peyniri gibi kızartılarak sofraya getirilmesi çok yaygın olmamaktadır. Ancak kızartılan ekmek dilimlerinin üzerinde eritilerek servis edilmesi oldukça yaygın olmaktadır. Bu lezzet pek çok mekanda serpme kahvaltıların yanında sunulmaktadır. Tam yağlı bir peynir olması nedeni ile erimeye müsait olmaktadır. Farklı lezzetler ile bir araya getirilerek de eşsiz lezzetler ortaya çıkarılmaktadır.

Ezine Peyniri Yapımı Nasıldır?

Ezine peyniri nasıl yapılır sorusu da bu peynirden vazgeçemeyenlerin merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Bu noktada üreticiler tarafından beyaz peynirin üretimi ile aynı olduğu söylemektedir. Ezine peynirleri, peynir tesislerinde geleneksel yöntemlerin modern yöntemlerle uyarlanmasıyla yapılmaktadır. Üreticilerin de dedikleri gibi Ezine peyniri bir nevi tam yalpı salamura beyaz peynir olmaktadır. Bu nedenle de yapımı beyaz peynirin yapımı ile resmen birebir olmaktadır.

Ezine peyniri nedir denildiği zaman tam yağlı salamura beyaz peynir demek yanlış olmamaktadır. Bu peynirin en önemli özelliği ise doğal ortamlarda otlamış olan hayvanların sütünden elde edilmiş olmasıdır. Alınan sütler 67 derece ısıda 30 dakika boyunda pastörize edilmektedir. Daha sonrasında ise mayalama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bunun için de buzağının midesinden alınan şirden isimli enzim kullanılmaktadır.

Ezine peyniri yapım aşaması esnasında mayalanmanın ardından pıhtı meydana gelmektedir. Bu pıhtı ise kesilme ve presleme işlemlerinden geçmektedir. Suyu alınmış olan pıhtının kıvam kazanması gerekmektedir. Bunun için de tekrar ve tekrar kesilmesi önemli olmaktadır. Aynı zamanda bu işlemlerin de ardından en az 6 saat deniz tuzunda salamura olması gerekmektedir. Daha sonrasında peynir dinlenme kısmına geçmektedir. Ardından tekrar salamura olmakta ve 8 ay boyunca olgunlaşma sürecine geçmektedir. Bu sürecin olgunlaşması adına beklenmesi gerekmektedir.

Pek çok kişi kendi evlerinde de ev yapımı Ezine peyniri yapmak istemektedir. Bu durum elbette ki mümkün olmaktadır. Ancak gerçek bir Ezine peynirinin yapılabilmesi adına doğal ortamlarda otlanan hayvanların sütünü bulmak gerekmektedir. Sonrasında ise fabrikasyon süreçlerinin ev şartlarına uygun hale getirilmesi lazımdır. Yine peynir sütlerinin içine özel firmalardan alınan ölçüsü ayarlanmış mayaların eklenmesi gerekmektedir.

Evlerinde bu peynirleri üretmek isteyen kişilerin gerekli şartları sağlamaları son derecede önemli olmaktadır. Uygun sıcaklık ve sürede bekletilerek öncelikli olarak kesme yapılmaktadır. Daha sonrasında ise salamura yapılması 1 sene olgunlaşması beklemektedir. Ancak bu peynirlerin ev ortamında üretilmesi çok kolay olmamaktadır. Yine bu peyniri yapmanın en önemli adımı ise sütü olmaktadır. Asıl püf noktası yöresel sütün bulunarak peynir içerisinde yer almasıdır.

Ezine Peyniri Hangi İlindir?

Adını bir ilçeden almış olan Ezine peyniri nerenin konusu da merak edilen konulardan birisi olmaktadır. Bu peynir yöresel bir peynir olarak karşımıza çıkmaktadır. Çanakkale İli’nin Ezine İlçesi’ne özgü bir peynir olmaktadır. Bu nedenle de ismi Ezine olarak geçmiştir. Söz konusu peynir sadece belirli yörelerde elde edile süt ile üretilmektedir. Kaz dağlarında doğal olarak otlanan hayvanların sütleri kullanılarak yapılmaktadır. Tam yağlı bir salamura peynir olarak karşımıza çıkmaktadır. Asıl püf noktası farklı sütü olmasından dolayı her yerde üretilememektedir.

Ezine peyniri kesinlikle ama kesinlikle iyi muhafaza edilmesi gereken bir peynirdir. Saklanması esnasında kesinlikle farklı türde bir peynir ile aynı kapta yer almamaktadır. Günler boyunca saklanması pek mümkün olmamaktadır. Ancak salamura yapılması ile birlikte oldukça uzun süre saklamak mümkün hale gelmektedir.

Ezine peyniri faydaları ve lezzeti ile ön planda yer alan yöresel peynirlerden birisi olmaktadır. Bu peynirlerin sağlık açısından oldukça önemli yeri bulunmaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda protein bulunmaktadır. 100 gram Ezine peynirinde yaklaşık olarak 18,9 gram protein yer almaktadır. Bu durumun yanı sıra ciddi bir kalsiyum kaynağı olmaktadır. Bu nedenle de özellikle kemik gelişimi açısından oldukça etki sahibi olmaktadır.

Çanakkale’nin yöresel lezzetlerinden birisi olan Ezine peyniri pek çok kişinin vazgeçilmezleri arasında yer almaya devam etmektedir. Türkiye’nin her bölgesinden bu peynirleri satın almak mümkündür. Farklı çeşitlerde yer alan Ezine peyniri hem marketlerde hem de şarküterilerde yer almaktadır. Çeşitlerine ve kalitelerine göre fiyatlarında değişiklikler meydana gelmektedir.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İnternetten Tahin Satın Al

İnternetten tahin satın al başlığında internet üzerinden adlığımız tahinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını gibi konuları incelemek gerekmektedir. En kısa özet ile tahin besinini inceleyeceğiz. Tahin ha

Tahin Satın Al

Tahin satın al başlığımızda tahini nerelerden satın alabilirsiniz sorusu üzerinde durmak önemlidir. Tahini günümüz marketlerinden ve internet sitelerinden kolayca ve satın alabilirsiniz. Ayrıca tahini

1 Kg Tahin Satın Al

1 kg tahin satın al başlığında tahinin içeriğini, nasıl yapıldığını ve nerelerde kullanıldığını inceleyeceğiz. Tahin günümüzde gerek kahvaltılarda gerekse tatlılarda hatta yemeklerde bile kullanılmakt

Comments


bottom of page