top of page
  • tcosan

Kars Kaşarı Fiyatları

Kars kaşarı fiyatları kadar bu peynirlerin yapımı da oldukça yoğun emeklerin ardından meydana gelmektedir. Yapımının uzun emekler ile gerçekleştirilmesi ile öne çıkmaktadır. Belirtilen nedenden dolayı da Kars kaşarı fiyat bakımından diğer peynirlere kıyasla yüksek olmaktadır. Lakin yoğun aroması ve kalitesiyle pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Söz konusu olan kaşarlar iki farklı şekilde tüketicilere ulaştırılmaktadır. Geleneksel Kars kaşarı ve göbek Kars kaşarı olarak yer almaktadır. Lakin bu iki kaşar arasında pek fark olmamaktadır. Tekerlek şeklinde olan kaşarda ekstra olarak üreticiler uzun süre yoğurma işlemleri gerçekleştirerek kalıba aktarmaktadır. Belirtilen nedenle de fiyat bakımından normal Kars kaşarına göre bir miktar daha fazladır.

Kars kaşarı fiyatları dışında bu kaşarlar ülkemizde yöresel bir sert peynir olarak sunulmaktadır. En çok da eski kaşar olarak bilinmektedir. Biraz daha sert bir yapısı olmaktadır. Ancak kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunmaktadır. Eski kaşarlar taze kaşar peynirine göre farklı işlemlerden geçirilerek yapılmaktadır. En çok da yıllandıkça lezzetlenen tatlardan birisidir. Aynen şarap gibi yıllandıkça değerinde artış meydana gelmektedir.

Son derecede besleyici içeriklere sahip olan Kars kaşarı içerisinde pek çok besin öğesi bulunmaktadır. Kaşarlarda karbonhidrat, protein, potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi besin öğeleri yer almaktadır. Yine 100 gramının içerisinde 38 gram protein yer almaktadır. Aynı zamanda kalsiyum ve protein bakımından son derecede zengindir. Belirtilen nedenlerden dolayı da özellikle kemik gelişimine oldukça katkı sunmaktadır. Yine yağ bakımından da yüksek değerlere sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Lakin yine de diyet yapan kişiler salata gibi yiyeceklerin içerisinde bu kaşar peynirini sıklıkla tüketilmektedir.

Kars kaşarı fiyatları kadar yapımı da yoğun emekler sonucunda meydana gelmektedir. Belirtilen durumun yanı sıra bekleme süreci de uzundur. Aynı zamanda önemli bir özelliği ise yoğun emeklerden geçmesi ardından bir süre beklemesi olmaktadır. Belirtilen nedenle de farkını sofralarda en yoğun biçimde olmaktadır. Bu noktada 6 ay kadar büyük çuvallar içerisinde yer almaktadır. Ancak bu bekleme işlemlerinin de buzhanelerde olması önem taşımaktadır. Durumun tersi olması halinde kaşar zaman içerisinde kötüleşmektedir.

Kars Kaşarı Üretimi Nasıl Yapılır?

Kars kaşarı fiyatları araştırarak bu peynirleri yapmak isteyen kişilerin öncelikle pastörize edilmiş sütün içerisine yoğurt koyarak başlamaktadır. Yine terleme gibi haşlanması adına gereken asit seviyesi bu şekilde meydana gelmektedir. Bu noktada yoğurt olan süte en iyi şekilde karışmasını sağlamak da önem taşımaktadır. Belirtilen durum için de öncelikle yoğurt bir miktar süt ile karıştırılmakta ve sonrasında süte eklenmesi gerekmektedir.

Kars kaşarı nasıl yapılır konusu pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Gerçek kaşarların üretimleri için Kars ilindeki dağlarda bulun bitkiler ile doğal olarak otlanan ineklerin sütü kullanılmaktadır. Söz konusu olan süt orijinal kaşarın aromasını oluşturmak konusunda son derecede önem taşımaktadır. Ancak bu sütü bulamasa da bazı kişiler evlerinde bu kaşarı üretmek gerekmektedir.

Kars kaşarı fiyatları kadar yapımı için haşlanan karışımın 20 dakika kadar mayalanması gerekmektedir. Ardından ise 12 litre süt için 2 kapak peynir mayası eklenecek şekilde oranın belirlenmesi önem taşımaktadır. Hazırlanan karışımın pıhtılaşması adına bir süre durulmaktadır. Yine tam anlamıyla pıhtılaştığını anlamak adına el ile kontrol yapılmaktadır. Aynı zamanda yapışkan kıvamın geçmesi ardından hazır olmaktadır.

Yapılan işlemlerin sona ermesi ardından Kars kaşarı fiyatları belirlenmesi için suyun bir kısmının dökülmesi önem taşımaktadır. Bu suyun için 40 derece ısıtılması ve ardından tülbent yardımıyla süzülmesi lazımdır. Tamamen hazır olmaya devam eden kaşar peyniri kalıplaşması adına ağır bir eşya üzerine konulmaktadır. Bu sayede de kalıplaşması gerekmektedir.

Son haline gelen Kars kaşarı fiyatları tüm bu işlemler ardından dilimlere ayrılmaktadır. Ardından ise sıcak su içerisine konularak kaynar hale gelmektedir. Ancak bu işlemler esnasında kontrol yapılmaktadır. İstenildiği kadar esneme olması durumunda peynir kıvamı hazır hale gelmektedir.

Gerçek Kars Kaşarı Nasıl Alınmalıdır?

Kars kaşar nereden alınır forum soruları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu noktada satın alma konusu da bu peyniri sevenler tarafından araştırılmaktadır. Market ve şarküterilerde Kars kaşarı olarak satılan pek çok peynir yer almaktadır. Lakin gerçek lezzetler konusunda hassas olan kişiler bu ayrımı çok iyi olmaktadır. Gerçek peynire ulaşmak adına kesinlikle Kars dağlarında doğal otlanan ineklerin sütünden yapılan peynirleri almak önem taşımaktadır.

Kars kaşarı kilosu kadar fiyatı bakımından diğer peynirlere kıyasla bir miktar daha pahalı olmaktadır. Lakin orijinal Kars kaşarları hem aroması hem lezzeti hem de yapım aşamalarıyla öne çıkmaktadır. Tüm yönden son derecede özel olan yöresel lezzetlerden birisidir. Belirtilen nedenlerden dolayı da fiyatı diğer peynirlere kıyasla bir miktar daha yüksektir. Uygun fiyatlıları olsa da gerçek Kars kaşarlarını diğer kaşarlardan ayıran önemli farklar yer almaktadır.

Kars kaşarı sipariş ile kaşarları almak isteyen kişiler orijinal üreticiler üzerinden alışverişlerini yapabilmektedir. Söz konusu olan peynirler, market raflarında ve şarküterilerde de bulunmaktadır. Lakin orijinal lezzetlere ulaşmak isteyen kişiler direk olarak üretici firmalar üzerinden alabilmektedir. Bu sayede de son derecede lezzetli ve aynı zamanda orijinal olan kaşa peynirleri alabilmektedir.

Kars kaşarı fiyatları kadar nasıl saklanır konusu da merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Söz konusu olan peynirlerin kesinlikle buzluk ve derin dondurucu gibi alanlarda saklanmamaları önem taşımaktadır. Yine mümkünse bir miktar rutubetli olan ortamlarda saklanması da uygundur. Aynı zamanda açıkta kalmaları da peynirlerin daha uzun süre saklanmalarına yardımcı olmaktadır. Bu durumda peynirler kurumaya ve çatlamaya başlarlarsa da özelliğini kaybetmeye başladığı anlamını taşımaktadır.


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İnternetten Tahin Satın Al

İnternetten tahin satın al başlığında internet üzerinden adlığımız tahinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını gibi konuları incelemek gerekmektedir. En kısa özet ile tahin besinini inceleyeceğiz. Tahin ha

Tahin Satın Al

Tahin satın al başlığımızda tahini nerelerden satın alabilirsiniz sorusu üzerinde durmak önemlidir. Tahini günümüz marketlerinden ve internet sitelerinden kolayca ve satın alabilirsiniz. Ayrıca tahini

1 Kg Tahin Satın Al

1 kg tahin satın al başlığında tahinin içeriğini, nasıl yapıldığını ve nerelerde kullanıldığını inceleyeceğiz. Tahin günümüzde gerek kahvaltılarda gerekse tatlılarda hatta yemeklerde bile kullanılmakt

Komentar


bottom of page