top of page
  • tcosan

Tahin Satın Al

Tahin satın al başlığımızda tahini nerelerden satın alabilirsiniz sorusu üzerinde durmak önemlidir.

Tahini günümüz marketlerinden ve internet sitelerinden kolayca ve satın alabilirsiniz. Ayrıca tahini ev yapımı şeklinde internet üzerinden bazı sitelerden de alabilirsiniz. Hatta bu siteler tahin satın al bal kazan gibi kampanyalar da yapmaktadır.

Tahin Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Tahinin ham maddesi susamdır. Susam yağı, macuna benzer bir kıvam sağlamak için yeterli bitkisel yağ ile karıştırılmış susam tohumlarından yapılır. Tahin çok yönlüdür ve başka yemeklerde de kullanılmaya değer bir besindir, çünkü büyük bir protein ve vitamin kaynağı içerir. Tahin adı verilen besin maddesi susamdan yapılır. Susamın ezilmesiyle yapılan gelen bir gıdadır.

Susam öncelikle büyük tuz havuzlarına konulur. Tuzun suya yoğun hale getirmesi ile birlikte susamın kabukları suyun dibine çöker ve asıl susam taneleri su yüzeyinde kalır. Yapılan bu tuzlu suda bekletme işlemi nerdeyse 8-10 saat sürer. Su yüzeyinde kalan taneler ilk önce kurutulur daha sonra ezilerek tahin oluşur. Örnek olarak nasıl vişne birçok işlemeden geçtikten sonra meyve suyuna dönüşüyorsa susam da çeşitli işlemlerden sonra sıvı hale gelir. Bu sıvı hal su gibi olmaz. Biraz daha yoğun olur yani yoğurt kıvamına yakındır. Buna tahin denilmektedir. Tahin satın al başlığında tahinin ne olduğundan bahsetmemek yanlış olacaktır.

Tahin Nerelerde Satılır?

Genellikle süpermarketlerde satılan tahin, marketlerden farklı olarak pazarlarda ve ayrıca internet sitelerinde de satılır. Fiyatları markadan markaya göre değişkenlik gösterebilir. En ünlü markalar 50-60 lira arasında değişmekte olup, daha az tercih edilen markalarda fiyatlar 30-40 arasında olmaktadır. Aynı zamanda daha az tercih edilen ve ucuz markalarda çoklu satım da mevcuttur. Bu şekilde yapılan alışverişlerde tahinin miktarı artmakta olup üretici bu şekilde daha avantajlı olmaktadır.

Daha pahalı markalardan 1 kg alacağı tahin fiyatına 3-4 kg alabilmektedir. Yani böylece daha karlı bir alışveriş yapmış olacaksınız ve satın aldığınız tahin size daha uzun sure yetecek. Ama tabi ki pahalı ve ucuz markalar arasında tat farkı olmaktadır. Burada seçim tamamen sizin ekonomik durumunuza ve tahine ayırabileceğiniz miktara göre değişebilir.

Tahini satın al başlığında aynı zamanda ev yapımı tahinden de bahsetmek gerekmektedir. Hem daha avantajlı hem de daha doğal olması amaçla kullanıcılar tahini kendileri üretmeyi de seçebiliyor. Evde tahin yapmak satın almaktan elbette ki daha zahmetli olmaktadır. Ama almanız gereken tek malzeme susam ve biraz zeytin yağıdır. Bu da size tahin satın almaktan daha ucuz maliyetli olacaktır.

Fabrika yapılışından farklı olarak susamları suda bekletip fırınınıza verdikten sonra blenderla macun kıvamına gelene kadar iyice öğütmeniz gerekmektedir. Ardından isterseniz satın aldığınız isterseniz ev yapımı yaptığınız pekmezle karıştırarak veya tatlılarınızda, çöreklerinizde ve keklerinizde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Böylece evinizde daha az maliyetle tahin yapmış olursunuz.

Tahinin Faydaları Nelerdir?

Tahin satın al başlığında üstünde durmamız gereken bir diğer konu ise tahinin faydalarıdır. Sözü geçen tahinin sayısız faydası bulunmaktadır. Soğuk havalarda vücut direncimizi arttırmak için protein vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin tahini bol bol tüketmekte çok fayda olduğunu söyleyebiliriz. Eğer tahini direkt sade olarak tüketirseniz mide rahatsızlıklarına son derece faydalı olduğunu da görebilirsiniz.

Tahin aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Tek başına tadı pek hoş gelmese de pekmezle karıştırarak hem daha faydalı hale getirebilirsiniz hem de daha lezzetli olduğunu göreceksiniz pekmezle karıştırılarak tüketildiğinde sadece enerji vermekle kalmamakla beraber kan yapay ve kış aylarında üşümeyi de oldukça engeller.

Tahin asla kolesterol içermez ayrıca besinlerin midemizde uzun süre kalmasına yardımcı bir besin olduğu için acıkmayı da geciktirir. Anne sütünü artırıcı özelliği de bulunmaktadır çocukların beyin ve zekâ gelişiminde oldukça etkilidir. Bununla beraber kemik gelişimi yapısında bulunan bazı maddeler nedeniyle de oldukça yararlıdır.

Cinsel gücü artıran hormonların gelişmesine de katkı sağlar bu nedenle erkeklerin tarihini düzenli olarak tüketilmesinde çok fayda var. Tahin pekmez karışımı çoğunlukla içerisindeki e vitamini sayesinde cinsel gücü artıran hormonların salgılanmasında işe yarar.

Safra taşlarının düşürülmesinde nefes darlığı ve bronşite yararlı olduğu da bilinmektedir. Kendine has bir kokusu olan tahin su ile temas etmedikçe uzun zaman bozulmadan muhafaza edilebilir. İki çorba kaşığı tarihinde yaklaşık yarım kilo biftekteki kadar protein bulunmaktadır. Tahinde fazla miktarda bulunan E vitamini ile tüm bu yararları vücudumuza kazandırabiliriz. E vitamini oldukça güçlü bir antioksidandır vücuda ihtiyacımız olan enerjiyi verir.

Tahin aynı zamanda vücuttaki birikmiş zehri de temizlemektedir. Vücuda alınan çok ağır metaller ve zehirli bileşikler radyasyon ve bazı ilaçların sebep olduğu toksinlere karşı büyük bir koruma sağlar. Yaşlanmayla gerçekleşen hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkilerinin de oldu kanıtlanmıştır. Cilt dokusunu güzelleştirir bağışıklık sistemini güçlendirir göz sağlığı ile ilgili hayati bir önem de taşır.

Kansere karşı oldukça koruyucudur. Damar sertliğini ve tıkanmalarını güçlü bir şekilde engeller ve aynı zamanda idrar söktürücüdür. Tahin E, C ve vitaminleri açısından çok zengindir hücre yapımızın bozulmasını engeller ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Fazla miktarda tahin tüketimi alerjik reaksiyonlara da yol açabilir yüksek kalorili bir besin olduğu için diyet yapanların tüketirken çok dikkatli olması gerekir aynı zamanda tahin pekmez karışımları da aşırı şekerli olduğu için yine dikkatli tüketilmesi gerekir.

Tahin satın al ve vücuduna böylesine değerli bir besin girimini sağla biçiminde bir cümle kullanmak yanlış olmayacaktır. Çünkü tahin bunca yarardan sonra kesinlikle tüketmeniz gereken bir besin haline gelmiştir. Vücuda yararları göz önünde bulundurulduğunda satın alın veya evinizde kendiniz üretin ama ne olursa olsun tahini sofralarınızdan eksik etmemelisiniz.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İnternetten Tahin Satın Al

İnternetten tahin satın al başlığında internet üzerinden adlığımız tahinin ne olduğunu, nasıl yapıldığını gibi konuları incelemek gerekmektedir. En kısa özet ile tahin besinini inceleyeceğiz. Tahin ha

1 Kg Tahin Satın Al

1 kg tahin satın al başlığında tahinin içeriğini, nasıl yapıldığını ve nerelerde kullanıldığını inceleyeceğiz. Tahin günümüzde gerek kahvaltılarda gerekse tatlılarda hatta yemeklerde bile kullanılmakt

Ezine Peynir Fiyatları

Ezine peynir fiyatları pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu fiyatlar üretildikleri alanlara göre değişiklik göstermektedir. Diğer peynirlere kıyasla ücretleri daha y

Σχόλια


bottom of page